Zwiedzanie Azji, Zwiedzanie Malezji, Święta i Festiwale

Kiedy najlepiej jechać do Malezji? Przegląd miesięcy: pogoda + święta i festiwale

Planując urlop, zawsze warto wiedzieć, na co się człowiek pisze. Ale w Malezji opcja pogodowa jest prosta : zawsze jest ciepło! Amplituda temperatur jest niewielka, zwykle oscyluje wokół 25-30 stopni C.

W Malezji są 2 pory roku: sucha i deszczowa (monsun).

Pora deszczowa: Październik – Marzec
Pora sucha: Kwiecień – Wrzesień

Czy to praktycznie oznacza dla osób szukających egzotycznego relaksu?

Pora deszczowa:

Typowe zalane drogi, aczkolwiek zawsze przejezdne.
Typowe zalane drogi, aczkolwiek zawsze przejezdne.

Nie jest jakiś wielki okres opadowy – pada w zasadzie wyłącznie wieczorami i nocami, a dzięki opadom w ciągu dnia nie jest tak gorąco.
W czasie monsunów wyspy na wschodnim wybrzeżu półwyspu Malajskiego  (Perhentian, Tioman) są zamknięte dla turystów, z powodu przypływów i wysokiego poziomu wody. Otwarta cały rok jest za to np. wyspa Langkawi, więc nic straconego – miłośnicy snorkelingu lub nurkowania zawsze znajdą w Malezji coś dla siebie.

 

Pora sucha:

Okres smogu potrafi dać w kość. Miejcie ze sobą maseczki jednorazowe.
Okres smogu potrafi dać w kość. Miejcie ze sobą maseczki jednorazowe.

W czasie pory suchej pada dość rzadko – 1 czy 2 razy w tygodniu, raczej po południu. I jest bardzo gorąco, 32-36 stopni. Zwiedzanie należy odłożyć wyłącznie na poranki i wieczory, w okolicach południa robi się nieznośnie gorąco i przetrwać można wyłącznie w klimatyzowanych muzeach lub centrach handlowych. Poza tym zdarzają się momenty smogu, pożary lasów itp.

A tutaj krótkie podsumowanie tego, jak wygląda sprawa odwiedzin w poszczególnych miesiącach roku, jak wygląda pogoda i na jakie fajne festiwale możecie się załapać:

 

2014

STYCZEŃ

*pora deszczowa
*otwarte wyspy na zachodnim wybrzeżu
*pogoda przyjemna do zwiedzania, ale miej ze sobą zawsze parasol, bo pada niespodziewanie
*indyjskie święto Thaipusam w Batu Caves obok KL: umartwiający ciało pielgrzymi z hakami wbitymi w plecy maszerują przez miasto w religijnym transie. Warto się wybrać i zrobić zdjęcia, chociaż jeśli masz słabe nerwy i boisz się krwi to niekoniecznie święto dla ciebie. Więcej tutaj.
*Chiński Nowy Rok – piękne dekoracje w chińskich świątyniach, chińskie smakołyki w sklepach i taniec lwa na ulicach. Polecam przejść się do świątyni Thean Hou w KL aby w pełni poczuć klimat. Więcej tu.

LUTY

*pora deszczowa
*otwarte wyspy na zachodnim wybrzeżu
*pogoda przyjemna do zwiedzania, ale miej ze sobą zawsze parasol, bo pada niespodziewanie
*Chiński nowy rok – kontynuacja. Patrz: styczeń.

MARZEC

*zaczyna się pora sucha, ale może jeszcze padać
*wszystkie wyspy powinny być już otwarte (ale lepiej wysłać maila do hotelu/hostelu z zapytaniem)
*robi się gorąco, miej ze sobą zapas wody w butelce podczas zwiedzania

KWIECIEŃ

*pora sucha
*wszystkie wyspy otwarte
*butelka wody + krem z filtrem – zestaw obowiązkowy!

MAJ

*pora sucha
*wszystkie wyspy otwarte
*butelka wody + krem z filtrem – zestaw obowiązkowy!
*Wesak Day, czyli święto buddyjskie – polecam przejść się do buddyjskiej świątyni w Brickfields w KL – odbywa się ta ogromna buddyjska parada ze świecami, kiczowatymi platformami z posążkami Buddy i religijnymi pieśniami.

CZERWIEC

*pora sucha
*wszystkie wyspy otwarte
*butelka wody + krem z filtrem – zestaw obowiązkowy!
*początek Ramadanu! Na wszystkich ulicach pojawią się targowiska Ramadanowe z pysznym i tanim jedzeniem. Uwaga: stragany są otwarte tylko popołudniami, do 7 wieczorem. Więcej o targach ranadanowych tutaj

LIPIEC

*pora sucha
*wszystkie wyspy otwarte
*butelka wody + krem z filtrem – zestaw obowiązkowy!

*trwa i kończy się Ramadan – jest przez to długi weekend, więc na drogach mogą tworzyć się korki i wszelkie przejazdy autobusem wydłużają się o 50%. KL i duże miasta się wyludniają, wszyscy jadą do swoich ojczystych wiosek, można zwiedzać w spokoju, bez tłoku. Aż do zakończenia Ramadanu trwają targowiska Ramadanowe (patrz: lipiec)

SIERPIEŃ

*pora sucha
*wszystkie wyspy otwarte
*butelka wody + krem z filtrem – zestaw obowiązkowy!

*Święto Niepodległości! Wielka parada na placu Merdeka w centrum KL. Możliwość zobaczenia króla, sułtanów i premiera a do tego defilujące tysiące żołnierzy, strażaków i policjantów, prezentujących broń i samochody. Do tego kiczowate piosenki, pokazy taneczne i darmowe flagi którymi należy machać w rytm muzyki. Wybierzcie się, może skończycie ze swoim zdjęciem w gazecie, tak jak przytrafiło się to mnie w 2013. Więcej tutaj.

WRZESIEŃ:

*pora sucha
*wszystkie wyspy otwarte
*butelka wody + krem z filtrem – zestaw obowiązkowy!

PAŹDZIERNIK:

*zaczyna się pora monsunowa

*lekkie ochłodzenie i lepsza opcja na zwiedzanie, bo nie jest tak gorąco

*otwarte wyspy na zachodnim wybrzeżu
*zawsze miej ze sobą zawsze parasol, bo pada niespodziewanie

*Hari Raya Raji, czyli jakby muzułmańska gwiazdka: specjalne dekoracje na ulicach i dużo jedzenia – muzułmanie poświęcają w ofierze krowy na pamiątkę Abrahama, który był gotów poświęcić dla boga swojego syna. Święto raczej domowe, poza korkami w okolicach meczetów i czasem widocznymi miejscami sprzedaży żywych krów raczej nie ma specjalnej celebracji w mieście.

*Diwali, czyli indyjskie święto świateł. Pełne fajerwerków, pięknych ceremonii w świątyniach indyjskich i dobrego jedzenia. Wybierzcie się do świątyni, zobaczyć modlitwy, a wieczorem koniecznie do indyjskiej dzielnicy Brickfields na fajerwerki, indyjską dyskotekę na ulicy i pyszną kolację. Więcej o święcie tutaj.

LISTOPAD

*pora deszczowa

*otwarte wyspy na zachodnim wybrzeżu
*zawsze miej ze sobą zawsze parasol, bo pada niespodziewanie

GRUDZIEŃ

*pora deszczowa

*otwarte wyspy na zachodnim wybrzeżu
*zawsze miej ze sobą zawsze parasol, bo pada niespodziewanie

*Boże Narodzenie: sztuczny śnieg, bałwanki i promocje w sklepach. Warto zobaczyć, bo widok palm udekorowanych bombkami jest naprawdę ciekawy! Więcej o Gwiazdce w Malezji tutaj.

 

Pełny spis świąt wraz z datami i szczegółami tutaj.

 

 

 

 

 

 

24 myśli w temacie “Kiedy najlepiej jechać do Malezji? Przegląd miesięcy: pogoda + święta i festiwale”

  1. gdyby ktos szukal wskazowek, ciekawostek, praktyczny informacji odnosnie wyjazdu „na wlasna reke” do Malezji to polecam blog: www. crazytravels.blog.pl

  2. Dzień dobry! Wspaniały blog! Mam pytanie – z powyższego opisu wynika, że pora sucha jest bardzo ciężka i właściwie lepiej wybrać się w te okolice w porze deszczowej. Planuję dłuższą wyprawę Tajlandia, Wietnam, Kambodża i Malezja właśnie i naczytałam się, że w sierpniu i wrześniu może być problem z deszczami, monsunami, tajfunami, cyklonami itp. Czy mogłabym prosić o przybliżenie różnic klimatycznych między tymi rejonami i radę kiedy faktycznie byłby najlepszy czas na dłuższą (1,5-2 miesięczną) podróż z plecakiem? Z góry dziękuję! Pozdrowienia!

    1. Sucha pora jest dobra na zwiedzanie, bo nie ma deszczu w ciągu dnia i można zwiedzać bez problemu. Polecam na Malezję właśnie ten okres najbardziej. Co do różnic – Malezja jest najspokojniejszym sejsmicznie i pogodowo krajem w okolicy, nie ma więc tu kompletnie tajfunów i cyklonów (zdarzają się tylko w krajach typu Wietnam, Korea, Indonezja. Więc pod tym względem nie musisz się nieczym przejmować, bo zawsze będzie bezpiecznie. O innych krajach pod tym kątem nie potrafię się szczegółowo wypowiedzieć. Pozdrawiam serdecznie!

  3. Dzieki za info! Przedziwne, jak te pory roku różnią się czasowo, choć odległość niewielka – mam na myśli chociażby Tajlandię. No i mam dylemat, bo wygląda na to, że doturlam się do Malezji na początku pory suchej. Z jednej strony dobrze, ale z drugiej pewnie będzie jak w piekarniku. A klimatyzowane muzea przy drodze nie stoją ;(

    1. Pora sucha jest w porządku 🙂 To nie jest np. Dubaj – wilgotność jest dość wysoka, więc nie ma uczucia piekarnika. Zdecydowanie da się zwiedzać 🙂

  4. drobna modyfikacja…

    kardynalne bledy klimatyczne zmusily do interwencji

    a czytajac strone ze smutkiem stwierdzam,

    ze jeden z nielicznych tropikalnych krajow gdzie klimat pozwala na zwiedzanie przez caly

    okragly rok!

    zostal poszufladkowany jak w powyzszym wpisie

    nalezaloby zauwazyc i podzielic malezje na dwa wschod i zachod

    zachod – nie odpowiedni na wakacyjne miesiace lipiec sierpien,

    jakkolwiek na poludnie Kuala Lumpur jest ok rowniez w lipcu i sierpniu

    wschod, lacznie z Borneo – nie odpowiedni na zimowe wakacje koniec listopada grudzien

    styczen,

    Droga blogerko…

    warto wybrac sie na wschodnie wybrzeze i sprobowac keropok lekor 🙂

    jak mawiali medrcy mowa srebrem a milczenie zlotem… w kwestiach malo poznanych

    1. Dzięki Tomek za informację. Byłam na wschodnim wybrzeżu nie raz (keropok lekor – nie przepadam) i zapewniam cię, że informacje we wpisie zamieszczam wyłącznie po to, żeby ułatwić turystom zwiedzanie. W przytoczonych przeze mnie miesiącach hotele na wyspach bywają zamknięte ze wzgkędu na opady i moim obowiązkiem jest o tym poinformować. Zdarzają się zmiany, jednego roku pogoda może być lepsza, innego gorsza, ale generalnie wygląda to tak jak opisałam. Pozdrawiam serdecznie.

  5. Odnoszac sie do wpisu jak ponizej

    „…..W czasie monsunów wyspy na wschodnim wybrzeżu półwyspu Malajskiego (Perhentian, Tioman) są zamknięte dla turystów, z powodu przypływów i wysokiego poziomu wody. Otwarta cały rok jest za to np. wyspa Langkawi, więc nic straconego – miłośnicy snorkelingu lub nurkowania zawsze znajdą w Malezji coś dla siebie…..”

    genialny czas na wizyte w czasie lipca i sierpnia uwaga na wizyte na wschodnim wybrzezu w tym perhentian i tioman w miesiacach koniec listopada, grudzien, styczen

    i faktycznie kurorty sa zamkniete

    pozdrowienia od waranow z tioman 🙂

  6. Waranie z Tioman to w takim razie na początku marca będziemy się kąpać i opalać na Perhentian czy raczej siedzieć pod parasolem??:)) Pozdrowienia:)))

  7. Witam cie serdecznie. W ubiegłym roku byliśmy w KL, potem Bali. W KL skorzystaliśmy w licznych twoich podpowiedzi. Za 2 dni lecimy do Bangkoku, potem do Indonezji, ale jako miejsce „awaryjne” obstawiłem Perhentiany. I tu 2 pytania. Czy sierpień jest dobry na Perhentian i czy możemy wybrać się w „ciemno” bez wcześniejszej rezerwacji noclegu?

    1. Na Perhentian teraz jeszcze jest ok, ale powoli zaczyna się monsun…Ale w sierpniu hotele powinny jeszcze być otwarte. NIGDY nie polecam jechania na Perhentian bez rezerwacji, bywają tam niespodziewane tłumy.

  8. Świetny przewodnik 🙂 Ja raczej nigdy nie wybiorę się do Malezji ani do żadnych tego typu krajów po sparzeniu się na Egipcie, to nie dla mnie kraje. W ciepłe kraje tylko pora sucha kocham gorąc! ❤

Dodaj komentarz